UnrealIRCd-4.0.x Kurulumuunreal4

Merhaba arkadaşlar,

IRC sunucusu olan herkes hemen hemen (FTP veya SSH‘ye nasıl bağlanacağını bildiği için, ön açıklama olarak şunu yapın, bunu şöyle yapın diyerek konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum.)

Öncelikle, hesabınıza giriş yaptığınızı varsayarak aşağıdaki komut ile ilgili programın aktarımını başlatıyoruz.

İlgili programı(tar.gz‘den çıkarmak için, aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

Kurulum aşamasına geçmek içinse, programın ana dizinine giriş yapıyoruz.

Config komutundan sonra, gelen tüm soruları ENTER tuşuna basarak devam ediniz. Taa ki aşağıdaki görüntü ile karşılaşana kadar.

Programı farklı bir klasöre kurmak istiyorsanız, /home/loginismi/klasörismi/unrealircd komutunu uygulamanız gerekmektedir. Hayır ben direkt ana dizine kurmak istiyorum diyorsanız, bu bölümü ve gelecek olan seçeneklerin hepsini ENTER tuşuna basılı tutarak geçiniz.

Ardından böyle bir görüntüyle karşılaşacaksınız, make diyerek devam ediyoruz..

Son aşamada da make install komutuyla kurulumu bitiriyoruz. Unrealircd.conf dosyasına ulaşmak içinse, aşağıdaki dizinleri kontrol ediniz..

# Klasör: unrealircd/conf/examples
# Dosya: example.tr.conf

Example.tr.conf dosyasını unrealircd.conf olarak değiştirip, CONF dizinine atmanız ve conf içerisindeki gerekli alanları doldurup, unrealircd klasörüne geçiş yaparak, (./unrealircd start) komutunu uygulamanız hâlinde, sunucunuz aktif olacaktır.

önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.

admin
Makale Yazarı :
heart 172
Yazı kategorisi : Unreal4.x
yorum yorum yok


UnrealIRCd-4.0.x Kurulumu İle Benzer Sohbet YazılarıUnrealIRCd-4.0.x Kurulumu yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?