LightIRC Kurulumu ve Ayarları (Ruby – Flashpolicyd)lightirc

S.a arkadaşlar lightIRC çalışması için flashpolicyd ve ruby eklentilerini kurmak gerekmektedir.Centos makine kullandıgım için ona göre anlatıyorum.

Ruby kurulumuna geçelim;Aşagıdaki komutu uygulayıp çıkan soruya Y yazıp enterleyin oto olarak ruby kurulacaktır.

lashpolicyd kurulumunu gösterelim.

flashpolicyd başlatmadan önce flashpolicyd klasorunun içinde flashpolicy.xml dosyasının içinde düzenleme yapmamız lazım flash port yasakladıgından dolayı 6667 iptal olmus durumdadır.yasaklanan portlar 6665-6669 portlar ve aralarındaki portları kesinlikle kullanmayın.

flaspolicy.xml dosyasını notepad ile açın aşagıdaki kodları içine kopyalayın.

üstteki portları ben kendime göre hazırladım siz hangi porttan girmesini istiyorsanız onları yazabilirsiniz.

Düzenledikten sonra flashpolicyd başlatmak için aşagıdaki komutları uyguluyoruz. ;Log dosyasını basladıgında silebilirsiniz fazla yer kaplamaması için.

Şöyle bir ekran görmemiz gerekiyor. Eğer görüyor iseniz sağlıklı şekilde başlatılmış demektir ;

lightirc

 

 

Şimdi ise flashpolicyd portu açmaya geldi sıra.Yani LightIRC girişini vereceğimiz portları açıyoruz.

Flash policyd portlarımız 8001 ve 8002’dir. Neden 2 port var derseniz bir portta sorun olursa diğer port garanti olması için.

Güncel lightIRC dosyalarını indirmek için tıklayınız
Ya da bir yerden buldugunuz dosyaları ftp ye atıp config.js ayarları duzenleyiniz.

Config.js içinde düzenlenecek en önemli yerler üsteki kodlardır.Yalnız sizde params.policyPort tek yazabilir siz onun altına ekleyebilirsiniz, iki port açmıştık birinde hata verirse öteki çalışssın diye.fullname,ident gibi yerlerine ayarlarsınız.Böylelikle lightIRC kurulumu gerçekleşmiştir hayırlı olsun güle güle kullanın.

önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.LightIRC Kurulumu ve Ayarları (Ruby – Flashpolicyd) İle Benzer Sohbet YazılarıLightIRC Kurulumu ve Ayarları (Ruby – Flashpolicyd) yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?