qwebirc kurulumuqwebirc

qwebirc kısaca mevcut irc sunucunuzu mobil ziyaretçilere açan, web üzerinden mobil cihaz kullananların kolayca etkileşimde bulunmasını sağlayan bir eklentidir diyebiliriz. qwebirc config.py de belirteceğiniz irc sunucusu ile mobil ziyaretçileriniz arasında bir köprüdür. Elbette bu detaylı kurulum makalesini her zaman olduğu gibi yalnızca ircalem forum sizlere sunmaktadır.

qwebirc Kurulumu İçin Gerekenler ;

Aşağıdaki kurulum komutlarını işletim sisteminizin türüne göre çalıştırın. Örneğin biz Centos işletim sisteminde kurulum gerçekleştirdiğimiz için centos / rhel komutlarını çalıştırıyoruz ;

Centos / RHEL / Fedora için ;

Gerekebilir (ssl erişimlerinde) ;

Ubuntu / Debian için ;

Ardından qwebirc sunucumuza çekiyoruz ve düzenliyoruz ;

Aşagıdaki config.py kısımlarını sitenize göre degiştirin eskisini silip bunlari direk config.py içine kopyalabilirsiniz.;
Degişek yerler ; IRCSERVER IP, IRCPORT, REALNAME, IDENT, BASEURL, NETWORKNAME, WEBIRC PASSWORD

config.py;

9090 portunu açıyoruz.

Unrealircd.conf eklemeniz kodlar ;

Yukarıdaki koda hostaneme yazan yere config.py yazdıgınız ircserver ipi, password kısmına da config.py webirc passworda belirttiginiz şifreyi yazıyoruz ve unreal rehash cekiyoruz.

Ardında qwebirc başlatmak için ;
Ftp ye qwebirc klasoru olarak attıgınız varsayıyorum.
SSH putty den login olduktan sonra ;

qwebirc kurulumu hazırdır.

webten bakmak için;
BASE_URL = “http://irc.ircalem.net:9090/” ayzdıgınız url den bakabilirsiniz.

önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.qwebirc kurulumu İle Benzer Sohbet Yazılarıqwebirc kurulumu yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?